Selena Öztaner, İstanbul'da doğdu.

8 yaşında çocuk korosuna seçilerek müzik eğitimine başladı.

Dokuz yıl devam ettiği klasik bale eğitimini takiben 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı "Opera-Şan" bölümüne girdi.

2000 yılında mezun oldu ve aynı yıl lisans eğitimini yapmak üzere Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Bölümü'ne girdi. Bu bölümden 2004 yılında başarıyla mezun oldu.

2005 yılında Münih'te düzenlenen şan yarışmasında birincilik ödülü alarak burslu bir şekilde Opera dalında Master yapmak üzere Münih'e geldi.

2007 yılında Avrupa Sanat Akademisi Opera Bölümü'nden birincilikle mezun oldu ve master diplomasını aldı.

2007-2014 yılları arasında Münih Müzik Akademisi Şan bölümünde doçent olarak görev yaptı ve birçok öğrenci yetiştirdi. Münih'te, Regensburg´da ve Bavyera'nın çeşitli şehirlerinde solist ve korist sanatçı olarak roller aldı.

Oynadığı başlıca roller: Mozart'ın Sihirli Flüt operasından Papagena ve Gece Kraliçesi, Bizet'nin Carmen operasından Micaela ve Frasquita, Strauß'un Yarasa operetinden Adele, Offenbach'ın Orfeo Yeraltında operetinden Eurydike ve Minerva, Zeller'in Kuş Tüccarı operetinden Christl, Strauß'un Venedik'te Bir Gece operetinden Ciboletta, Lincke'nin Frau Luna operetinden Stella, Bernstein'ın Batı Yakası'nın Hikayesi müzikalinden Rosalia ve Girl, Bock'un Damdaki Kemancı müzikalinden Hodel,  Flotow'un Martha operasından Magd olarak sıralanabilir.

2010 yılında Brüksel'de Avrupa Parlementosu'nda verdiği konserle Türkiye'yi temsil etti.

Aynı yıl globalleşme ve entegrasyon konulu "Bir Fincan Kahve" adlı operanın librettosunu yazdı.

Selena, sanat kariyerine halen Theater Regensburg'un kadrolu sanatçısı olarak devam etmekte ve aktif olarak şan eğitmenliği ve konser şarkıcılığını da sürdürmektedir.

Ayrıca sözleri kendisine ait olan ilk Single çalışması "Geceler Başıma Bela Oldu" 2017 yaz döneminde müzik severlerle buluşmuş olacaktır.

Özgeçmiş